Stres ve Yorgunluk

Eklem hastalıkları, kireçlenmeler, yumuşak doku romatizmaları, bazı romatizmal hastalıklar, yaralanmalar sonrası oluşan hasarların tedavisi. Kanın büyük bölümü iç organlar yerine cilt ve kas dokusuna gider. Kas dokusunun kan akımı 2,5 kat artar. Pompalanan kanın % 50'si kas dokusuna gider. Kaslara taşınan 02 belirgin olarak artar, başta laktat olmak üzere ağrı ve yorgunluk yapan metabolik artıklar daha kolay temizlenir. Deri reseptörleri uyarısıyla refleks yoldan psikolojik gerilim, stres azalır. Ciltteki ağrı reseptörlerinin etkilenmesi sonucu ağrı eşiği yükselerek periferik antaljik etki olur. Psikolojik rahatlama da ağrı azalmasına katkıda bulunur.

 

Günümüzde birçok toplumda sağlığı koruma ve daha sağlıklı yaşama amacıyla sağlık turizminin temelini oluşturan “sağlık tatili” ya da “tatilde sağlık” kavramları yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Sıcak su, buhar ve çamur banyoları, içmeler gibi kaplıcalara özgü uygulamalara ek uygulanan egzersiz, masaj, diyet ve organik beslenme gibi doğal ve geleneksel yöntemler kaplıcaları günlük yaşantının getirdiği stres ve yorgunluk uzaklaştıran “sağlık tatili” için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Buda wellness, fitness, anti-stres, anti-aging gibi uygulamaları içeren yeni kür kavramları geliştirmiştir. Daha sağlıklı zinde bir yaşam için kaplıcalarda değişik kür uygulamaları alınabilir.

sıcak su banyoları, içmeler, inhalasyonlar ve buhar banyoları gibi kaplıcalara özgü uygulamalar ile, çoğu kaplıca merkezinde uygulanan egzersiz, masaj, diyet ve beslenme ve daha başka doğal ve geleneksel yöntemler kaplıcaları "sağlık tatili" için ideal ortamlar haline getiriyor. Bu arada, wellness, fitness, anti-stres, anti-yaşlanma gibi, yani stresi, yaşlanmayı önleyici, insanı daha güçlü yapıcı birtakım kür kavramları gelişiyor. Wellness denilen "sihirli" sözcük, İngilizce, wellbeing ile fitness sözcüklerinden türetilmiş yapay bir sözcük olarak, daha sağlıklı bir yaşam amaçlı bir tatil-dinlenme için kaplıcalarda kür almayı seçme ve daha sağlıklı olarak kaplıcadan dönme anlamında da kullanılıyor.

Google Etiket: Afyon Termal, Afyon Gazlıgöl, Gazlıgöl Otelleri, Afyon Kaplıcalar, Afyon Kaplıca, Gazlıgöl Termal, Afyon Gazlıgöl Termal, Afyon Termal Villa, Gazlıgöl, Afyon Termal Oteller, Afyon Kaplıca Evleri, Afyon Termal Apart, Başaranlar, Afyon, Termal, Gazlıgöl, Otelleri, Kaplıcalar, Kaplıca, Villa, Oteller, Evleri, Apart