AYAZİNİ KİLİSESİ

AYAZİNİ KİLİSESİ

Afyon-Eskişehir karayolunun 27.km'den sağa doğru 4,7 km daha gidilerek ulaşılan Ayazini kasabasının Frigler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Roma ve Bizans dönemlerine ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları, Bizans dönemine ait kiliseler ve kaya yerleşimleri arazinin bu tür bir yerleşime elverişli olması nedeniyle oyularak yapılmış eserleridir. Aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya dış ve iç mimari olarak oyulmuş kiliseler gibi eserler bulunmaktadır. Bu kiliselerden biri de Ayazini Kilisesidir.
Ayazini Kasabası girişinde bulunan ulaşımı kolay ve tarihiyle göz dolduran Ayazini Kilisesi, sarp kayalıklar içinde kayaya oyulmuş önemli bir tarihi ibadet mekanıdır.Hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen Ayazini Kilisesi, kaya üzerine oyulmuş kubbeli ve apsisli olması nedeniyle önemli bir özelliğe sahip ve mimari açıdan 1000’li yıllarda yapılmış manastırlala benzerlik göstermektedir. 

 

Google Etiket: Afyon Termal, Afyon Gazlıgöl, Gazlıgöl Otelleri, Afyon Kaplıcalar, Afyon Kaplıca, Gazlıgöl Termal, Afyon Gazlıgöl Termal, Afyon Termal Villa, Gazlıgöl, Afyon Termal Oteller, Afyon Kaplıca Evleri, Afyon Termal Apart, Başaranlar, Afyon, Termal, Gazlıgöl, Otelleri, Kaplıcalar, Kaplıca, Villa, Oteller, Evleri, Apart